SOIL MATTERS
3703
post-template-default,single,single-post,postid-3703,single-format-standard,qode-social-login-1.1.2,stockholm-core-1.0.8,select-theme-ver-5.1.5,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

SOIL MATTERS


4 Ekim –10 Ocak 2021


“Toprak Önem Taşır” olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz “Soil Matters” sergisi adından da anlaşılacağı üzere toprağın ehemmiyetini ve beşeri faaliyetlerle nasıl iç içe geçtiğini sorgular. Tasarım endüstrisi tüketici alışkanlıklarına yön verirken toprak özelinde kirlilik gibi negatif bir dönüşümü de beraberinde getirir. Sergi tasarım endüstrisinin toprağa bıraktığı iz bağlamında özellikle cam-porselen ve yeni teknoloji üretimlerine odaklanmaktadır. 9 farklı proje içeren sergide; tasarımcılar, zanaatkarlar ve sanatçılar insan-toprak ilişkisini deneysel yöntemler aracılığıyla irdelemektedir. Ekim ayında Helsinki Tasarım Haftası’nda izleyici ile buluşacak sergi, Helsinki Tasarım Müzesi’nin 3 yıl boyunca sürdürdüğü “Tasarım Klubü Açık Çağrısı” serisinin sonuncu projesidir.

“Soil Matters” sergisinin küratörlüğünü  Aalto Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapmakta olan Maarit Mäkelä ve doktora çalışmalarını yine aynı kurumda sürdüren Riikka Latva-Somppi üstlenirken; Tzuyu Chen (Tayvan), Annelie Grimwade Olofsson (İsveç/Danimarka), Özgü Gündeşlioğlu (Türkiye), Catharina Kajander (Finlandiya), Riikka Latva-Somppi (Finlandiya), Maarit Mäkelä (Finlandiya), Pauliina Purhonen (Finlandiya), Erna Skúladóttir (İzlanda), Unknown Fields Division (Liam Young & Kate Davies) (Birleşik Krallık), Un/Making Studio (Åsa Ståhl & Kristina Lindström) (İsveç) katılımcı sanatçılar arasında yer almaktadır.

Sergi hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki link aracılığıyla, sergi görsellerine ise “portfolio” sekmesinden erişilebilir.

(Fotoğraflar Tzuyu Chen’e aittir)

No Comments

Post a Comment