BİYOGRAFİ SERİSİ: ABD’Lİ SERAMİK SANATÇILARI
447
post-template-default,single,single-post,postid-447,single-format-standard,qode-social-login-1.1.2,stockholm-core-1.0.8,select-theme-ver-5.1.5,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,paspartu_enabled,menu-animation-line-through,side_area_uncovered,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive

BİYOGRAFİ SERİSİ: ABD’Lİ SERAMİK SANATÇILARI

VOULKOS Peter, 1924-2002

Lisans eğitimini 1951’de Montana Devlet Üniversitesi’nde tamamlayan Voulkos, yüksek lisans derecesini Kaliforniya Sanat ve El Sanatları Koleji’nden almıştır. Archie Bray Derneği, Black Mountain Koleji, Los Angelas Şehri Sanat Enstitüsü, Montana Üniversitesi gibi çeşitli okullarda eğitim veren sanatçı Yunan asıllı olsa da Amerikan seramiği denince ilk akla gelen isimlerdendir. Soyut ekspresyonizm akımın öncülerinden olan Peter Voulkos çalışma tarzı ve işleriyle birçok klişeyi yıkmıştır. Sanatçı 2002 yılında Ohio’da bir üniversitede katıldığı workshoptan sonra kalp krizi geçirerek hayata veda etmiştir.

Peter Voulkos, “Big Jupiter” 1994, odun pişirimi, stoneware, 101x77x68 cm

AUTIO Rudy, 1926-2007

Aslen Fin olan Autio’nun sanat ile tanışması henüz küçük bir çocuk iken akşam kurslarında olmuştur. Çizim yapmayı burada öğrenen sanatçı; II. Dünya Savaşı sırasında 2 yıl boyunca orduda görev yapmıştır. Savaştan sonra sanat eğitimi almak için Montana Üniversitesi’ne gelmiş Voulkos ile ömür boyu süren arkadaşlığı burada başlamıştır.

Rudy Autio, “Inside Looking Out”, 1987

MASON John, 1927-

1954’de Chouinard Sanat Enstitüsü’ne kabul edilen Mason, burada Peter Voulkos ile tanışmış ertesi yıl birlikte çalışabilmek amacıyla Berkeley’e taşınmışlardır. Mason’un ilk dönem heykelsi formları soyut ekspresyonizmden nasibini almıştır ve bir nevi primitifliğin estetiğini yansıtır. Sanki doğal yollardan oluşmuş hissi veren formları; denge, oran ve stabilitenin kusursuz uyumunu gösterir. Halen Los Angelas’ta yaşayan sanatçının çalışmalarını; Los Angelas Sehir Müzesi, San Francisco Modern Sanat Müzesi, Hudson River Müzesi, Norton Simon Sanat Müzesi gibi birçok yerde görmek mümkündür.

John Mason, “Ember” , 1999, 62x23x23”

ARNESON Robert, 1930-1992

Arneson karikatürist olarak yerel bir gazetede çalışırken Kaliforniya Sanat Koleji’ne kabul edilmiş, lisans eğitiminden sonra yine aynı okulda yüksek lisansını da tamamlamıştır. Funk akımının babası olarak tabir edilen sanatçı; Santa Rosa Çocuk Koleji, Fremont Lisesi, Mills Koleji gibi birçok okulda görev yaptıktan sonra, kariyerine Kaliforniya Üniversitesi seramik bölümünde sanat profesörü olarak devam etmiştir. Eserleri, Chicago Sanat Enstitüsü, Virginia Güzel Sanatlar Müzesi, Honolulu sanat Müzesi, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi ve Birmingham Sanat Müzesi gibi birçok yerde bulunan sanatçı kanserle büyük savaş vermiş ve 1992’de hayata gözlerini yummuştur.

Robert Arneson, “Art work fade out”

KOTTLER Howard, 1930-1989

Kottler lisans öğrenimini 1952’de Ohio Devlet Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 1956’da master derecesini ve 1964 doktora derecesini yine aynı üniversiteden almıştır. Bunun yanı sıra bir master derecesi de Cranbrook Sanat Akademisi’nden almıştır. Kottler 3 yıl boyunca mezun olduğu Ohio Devlet Üniversitesi’nde ders vermiş daha sonra 1964’den ölümüne dek Washington Üniversitesi’nde akademik kariyerini devam ettirmiştir. Sanatçı genellikle porselen yemek tabakları üzerine transfer tekniği uygular. Mizahi ve eleştirel bir tavrı olan işlerinde genellikle Amerika bayrağı, Mona Lisa, Son Akşam Yemeği gibi klasikleşmiş imgeleri kullanır. Sanatçının 250’nin üzerinde kişisel sergisi bulunmaktadır.

Howard Kottler, “out to supper”

MELCHERT Jim, 1930-

Princeton Üniversitesi’nde lisans eğitimi alan sanatçı, 1957’de Chicago Üniversitesi’nde masterını tamamlamıştır. San Francisco Sanat Enstitüsü ve Kalifoniya Üniversitesi’nde eğitim veren Melchert, porselen panolarıyla tanınır. İşlerinde sade ve net bir duruş sergileyen sanatçı; Galeri 669, Fuller Goldeen Galeri, Holly Solomon Galeri, Franklin Parrish Galeri, San Francisco Modern Sanat Müzesi, Chicago Sanat Enstitüsü, Las Vegas Sanat Müzesi gibi birçok yerde işlerini sergilemiştir.

Jim Melchert “Eye Sites Are” porselen / krakle sır

WOODMAN Betty, 1930-2018

Alfred Üniversitesi’nde lisans eğitimi alan sanatçı, mezuniyetinin hemen ardından kendi stüdyosunu açıp çalışmalarına burada devam etmiştir. Büyük bir seramik merkezi olan Boulder Şehri “Çömleğin Yeniden Yaratımı” programı kapsamında dersler vermiştir. 1976’da Colorado Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü bünyesine dahil olan Woodman’ın işlerinde ağırlıklı olarak Akdeniz seramikleri tarzı görülür. Vazolarının yanı sıra enstalasyonları ve monoprintleri ile de ünlenen sanatçının işleri; Hadeler Rodriguez Galeri, Garth Clark Galeri, Max Protetch Galeri, Cleveland Sanat Müzesi, Denver Sanat Müzesi, New York Metropolitan Sanat Müzesi, Victoria and Albert Müzesi ve St. Louis Sanat Müzesi gibi çeşitli yerlerde koleksiyona dahil olmuştur.

Betty Woodman “yellow room”, 2007, sırlı earthenware/ epoksi reçine/ vernik/ boya ve kanvas, 240x210x27.5 cm

FREY Viola, 1933- 2004

Frey, lisans diplomasını 1956’da Kaliforniya Sanat ve El Sanatları Koleji’nden almıştır. Hemen ardından 1958 yılında Tulane Üniversitesi’nde master eğitimini tamamlamıştır. 1970’den itibaren de lisans derecesini aldığı CCAC’da seramik bölüm başkanlığı yapmıştır. Frey’in orijinal ölçülerinden büyük çalıştığı etkileyici figüratif heykelleri vardır. Bunlara genellikle ifade ve mimik verir. Renkli çalıştığı büyük yüzeylerde kalın ve siyah dış hat bulunur. Frank Lloyd Galeri, Riva Yares Galeri, Norton Sanat Galerisi, Rena Bransten Galeri, Honolulu Çağdaş Sanatlar Merkezi, Los Angelas Modern Sanat Müzesi, Japon Shigaraki Seramik Parkı gibi birçok yerde eserleri bulunmaktadır.

Viola Frey, “grandmother’s glasses”, 1980, 218x66x40 cm

ROTHMAN Jerry, 1933- 2014

Kariyerine 16 yaşında iken mobilya yaparak başlayan sanatçı, okula geri dönme kararı almış; master eğitimini Otis Sanat Enstitüsü’nde tamamlamıştır. Ortak arkadaşları sayesinde Voulkos ile tanışan sanatçı, daha sonra Voulkos ile birlikte 2 yıl Japonya’da kalmış ve orada çalışmışlardır. Avrupa seramiği tarzından radikal bir şekilde uzaklaşan sanatçılardan olan Rorthman’ın işleri sade, artistik ifadeler olarak tanımlanır. Kaiforniya Devlet Üniversitesi’nde görev yapan ve burada önde gelen profesörlerden sayılan sanatçının çok sayıda kişisel sergisi bulunmaktadır.

Jerry Rothman, modern ritual vessel

CICANSKY Victor, 1935-

Kanadalı sanatçı, Haystack Mountain Sanat Okulu’nda mezun olmuş, yüksek lisansını Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Birçok ödülü bulunan sanatçının işleri; Monteraş Güzel Sanatlar Müzesi, Hamilton Sanat Galerisi, Burlington Sanat Galerisi, MacKenzie Sanat Galerisi gibi birçok müze ve galeride sergilenmiştir.

Victor Cicansky, “Sexing the Garden,” 2019

LEVINE Marilyn, 1935- 2005

Kanada’da dünyaya gelen sanatçı, kimya bölümünde hem lisans hem yüksek lisans yaptıktan sonra sanata yönelmiş; Kaliforniya Üniversitesi’de ikinci lisans ve yüksek lisans derecesini almıştır. Levine’nın super object çalışan sanatçı kategorisine girmesinde, şüphesiz kimya geçmişinin yeri büyüktür. Bu sayede farklı seramik sırları çalışabildiği düşünülmektedir. Saskatchewan Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, Utah Üniversitesi gibi çeşitli okullarda ders veren sanatçının 100’ün üzerinde sergisi ve ödülü bulunmaktadır.

Marilyn Levine, F.M. Case, 1981, stoneware

PRICE Ken, 1935-2012

Lisansını Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlayan sanatçı Chouinard Sanat Enstitüsü ve Los Angelas Şehir Koleji’nde de ders almıştır. Soyut ekspresyonizm akımının çekirdek grubu sayılan; Peter Voulkos, John Mason, Michael Frimkess ve Henry Takamata’nın da bulunduğu grubun önde gelen isimlerinden olan sanatçının birçok bireysel ve grup sergisi bulunmaktadır. Eserlerini Los Angelas Metropolitan Sanat Müzesi, Amerikan Sanatı Müzesi, Het Kruithuis Müzesi gibi birçok yerde görmek mümkündür.

Ken Price, Charley, 1986

BACERRA Ralph, 1938-2008

Lisans eğitimini 1961’de Chouinard Sanat Enstitüsü’nde tamamlayan sanatçı, 2 yıllık askerlik hizmetinin akabinde mezun olduğu üniversitenin seramik bölümünde  yaklaşık 10 yıl boyunca bölüm başkanlığı yapmıştır. Öğrencileri tarafından “Mr.Perfection” , “ Bay Mükemmeliyet” olarak tanımlanan Bacerra çeşitli üniversitelerde de eğitim vermiştir. Sanatçının işleri, komplike yüzeylerin Japon Imari seramik tarzıyla yeniden yorumlanması olarak düşünülebilir. Tabii ki işlerinde çağdaş çizgiler yakalayan Bacerra’nın birçok ödülü ve sergisi bulunmaktadır.

Ralph Bacerra Untitled Teapot, 2005

NAGLE Ron, 1939-

Nagle, lisans derecesini San Francisco Devlet Koleji’nde almıştır. 1961-78 arası belirli aralıklarla San Francisco Sanat Enstitüsü, Kaliforniya Üniversitesi, Kaliforniya Sanat ve El Sanatları Koleji ve çeşitli okullarda eğitim vermiştir.  1960’da Peter Voulkos’un öncülük ettiği soyut ekspresyonist seramik sanatçıları grubuna dahil olmuştur. Burada Kenneth Price ve Michael Fimkess’ten etkilenmiştir. 30’dan fazla bireysel sergisi bulunan sanatçının çalışmaları, Dilexi Galeri, Quay Galeri, Charles Cowles Galeri, Garth Clark Galeri, Philadelphia Sanat Müzesi, Stedelijik Müzesi, San Francisco Modern Sanatlar Müzesi gibi çeşitli müze ve galerilerde sergilenmiştir.

Ron Nagle, “Getting to No”

MAYERI Beverly, 1940-

Lisans eğitimini 1967’de Kaliforniya Üniversitesi’nde, yüksek lisansı ise 1976’da San Fransisco Devlet Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Heykelsi formları uzatıp, kesip ya da esneterek farklı etkiler yaratır. Yüzeylerde kullandığı akrilik, çalışmalarının yumuşatır ve sürrealist tavrını güçlendirir. Sanatçının işleri, Dorothy Weiss Galeri, Perimeter Galeri, Robert Kidd Galeri gibi çeşitli yerlerde sergilenmiştir. Bunun yanı sıra birçok solo sergisi de bulunmaktadır.

Beverly Mayeri, ‘Within Reach’, 2016

WARASHINA Patti, 1940-

Amerikalı bir baba ve Japon bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Warashina, Seattle Üniversitesi’nde lisans; 1964’de de Washington Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Önceki işlerinde Kaliforniya Funk, sürrealizmin etkilerini taşıyan sanatçının şu anki eserleri; mizahi ve düşsel figüratif heykeller olarak yorumlanabilir. Amerikan El Sanatları Müzesi, Renwick Galeri, Henry Sanat Galerisi, Güney Kore Ichon Dünya Seramik Merkezi ve Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmiştir.

Patti Warashina, “Scrutiny” 2011

SHAW Richard, 1941-

Orange Sahil Koleji, San Francisco Sanat Enstitüsü ve New York Devlet Seramik Koleji gibi farklı okullarda eğitim görmüş, yüksek lisans eğitimini ise 1968’de Kaliforniya Üniversitesi’nde almıştır. Super Object akımının kilit isimlerinden olan Shaw’ın eserleri San Francisco Modern Sanatlar Müzesi, Oakland Müzesi, Stedelijik Müzesi, Tokyo Ulusal Modern Sanat Müzesi gibi birçok galeri ve müzede sergilenmiştir.

Richar Shaw, “Still Life Jar with Sewing Box”, 2009 

HIGBY Wayne, 1943-

Lisans eğitimini 1966’da Colorado Üniversitesi’nde, masterının ise 1968’de Michigan Üniversitesi’nde tamamlayan sanatçı; hem sanatçı hem de eğitmen olarak tanımlanabilir. Hünerli bir raku ustası olarak bilinen Higby, öne çıkan işlerinde malzeme olarak porseleni kullanmıştır. Jingdezhen Seramik Enstitüsü ve Shanghai Üniversitesi’nde onur profesörü ünvanı alan sanatçının eserleri; Helsinki Sanat ve Tasarım Müzesi, Benson Galeri,  Archie Bray Derneği, Helen Drutt Galeri gibi çeşitli yerlerde sergilenmiştir.

Wayne Higby, ” Green Terrace Canyon”

GILHOOLY David James, 1943-2013

Lisans ve yüksek lisans derecesini Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlayan sanatçı, Funk akımının Arneson’dan sonra ilk akla gelen isimlerindendir. İşlerinde hayvan ve yemek imgelerine yer veren santçının en öne çıkan eserlerinde kurbağa yorumlamaları mevcuttur. Arneson gibi güçlü bir mizah anlayışı olan sanatçının, çalışmalarının sergilendiği yerler arasında; Norton Sanat Müzesi, Palm Springs Desert Müzesi, Kanada Ulusal Galerisi, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi sayılabilir.

David Gilhooly, “Frog”

SAXE Adrian, 1943-

Sanatçı 1965-69 yılları arasında Chouinard Sanat Enstitüsü’nde Ralph Bacerra ile birlikte eğitim görmüştür. Saxe şuan, Kaliforniya Üniversitesi’nde sanat profesörü olarak görev yapmaktadır. İlk zamanlarında figüratif heykeller üzerine çalışan sanatçı, porselen çömlek üzerine yoğunlaşmış ve bu şekilde ün yapmıştır. Mükemmel el işçiliği olan işlerinde, rastlantısal hiçbir şey yoktur. Çalışmaları, Los Angelas Şehir Müzesi, het Kruithuis Müzesi, new York Sanat Müzesi, Garth Clark Galeri, Shigaraki Seramik Parkı gibi birçok yerde sergilenmiştir.

Adrian Saxe, ‘Squash teapot’, 1990

SHIRE Peter, 1947-

Shire lisans eğitimini 1970’de Chouinard Sanat Enstitüsü’nde tamamlamıştır. Sanatçı Milano menşeili Ettora Sottsass başkanlığındaki Memphis Tasarım Grubu’nun ilk üyelerindendir. William Traver Galeri, Dan Saxon Galeri, Frank Lloyd Galeri gibi birçok yerde kişisel sergi açmış ve izleyicileriyle buluşmuştur.

Peter Shire, “Hourglass Teapot”, 1984

DRESANG Paul, 1948-

Dresang lisans derecesini 1970 yılında Wiskonsin Üniversitesi’nde almış akabinde master programını ise 1974’de Minnesota Üniversitesi’nde tamamlamıştır. ABD’nin çeşitli eyaletlerindeki üniversitelerinde misafir öğretim görevlisi olmuş ya da workshoplar düzenlemiştir. İşleri çeşitli çaydanlık formlarından oluşur. Bir fetiş nesnesi gibi onları deri görünümü, fermuar gibi imgelerle kombinler. Kusursuz işçilik ve gerçekçi görünümüyle işleri süper object tarzını yansıtır. Dresang’ın çalışmaları Nancy Margolis Galeri, Ferin Galeri, American El Sanatları Müzesi, Weisman Sanat Müzesi, Los Angelas Şehri Sanat Müzesi gibi çeşitli müzelerde sergilenmiştir.

Paul Dresang, “Cup in a Leather Bag”, 1992

NOTKIN Richard, 1948-

Lisans eğitimini Kansas Şehri Sanat Enstitüsü’nde alan sanatçı, 1973’de yüksek lisans derecesini Kaliforniya Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ken Ferguson ve Robert Arneson gibi isimlerin altında çalışan Notkin, Archie Bray Derneği’nin yönetiminde yer alır. İşlerine çevreye duyarlı ve eleştirel tavrını yansıtan sanatçı eserlerini; Elisabeth Leech Galeri, Garth Clark Galeri Marco Jacobsen Galeri, Lawrence Galeri, Allan Frumkin Galeri, Cooper Hewitt Müzesi, Los Angelas Şehri Sanat Müzesi gibi birçok müze ve galeride sergilemiştir.

Richard Notkin, ‘How Many Times? ‘, 2016

LYSOHIR Marily, 1950-

Lysohir bir yıl kadar İtalya’da eğitim gördükten sonra lisans öğrenimini Ohio Northern Üniversitesi’nde 1972’de tamamlamıştır. Master eğitimi ise 1979’da Washington Devlet Üniversitesi’nde bitmiştir. ABD’deki birçok kolej ve üniversitenin yanı sıra Kanada, Avustralya, Danimarka, Afrika’da öğretim görevlisi olarak bulunmuştur. Genellikle heykel çalışan sanatçının tarzı figüratif olarak yorumlanabilir. Lyshohir’in çalışmaları; Garth Clark Galeri, Linda Hodges Galeri, Elzay Galeri, Hamilton Sanat Galerisi, Amerikan El Sanatları Müzesi, San Angelo Güzel Sanatlar Müzesi, William Traver Galeri gibi birçok yerde sergilenmiş ya da koleksiyona eklenmiştir.

Marilyn Lysohir, “Marie Graham”

TAKOMORI Akio, 1950-2017

Amerikalı Japon seramik sanatçısı olarak tanımlanan Takomori, lisans eğitimini Kansas Şehri Sanat Enstitüsü’nde, yüksek lisansı ise Alfred Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ken Ferguson ile çalışan sanatçının figüratif işlerinde Japon kültürünün etkileri görülür. Amerikan El Sanatları Müzesi, Los Angeles Şehri Sanat Müzesi, Rhode Island Okulu Sanat Müzesi, Spencer Sanat Müzesi, Victoria and Albert Müzesi’nde işlerini görmek mümkündür.

Akio Takamori: “Boys”

WEISER Kurt, 1950-

Kansas Şehri Sanat Enstitüsü’nde Ken Ferguson’un altında çalışmıştır. Master derecesini Michigan Üniversitesi’nden alan sanatçı, Archie Bray Foundation for the Ceramic Art adlı topluluğunun başkanlığını yapmıştır. Weise Asya formlarından esinlenerek, biyomorfik porselen vazolar, çaydanlıklar ve kavanozlar çalışmıştır. Döküm olan bu işlerin yüzeylerine Çin tarzı dekorlar uygulamıştır. 1982’den bu yana Garth Clark Galeri’de düzenli sergi açan sanatçının; Frank Lloyd Galeri, Victoria and Albert Müzesi, Corneige Sanat Müzesi gibi birçok yerde eserleri bulunmaktadır.

Kurt Weiser, “Teapot” 2016

MOONELIS Judy, 1953-

Moonelis lisans eğitimini Temple Üniversitesi bünyesindeki Tyler Sanat Okulu’ndan almıştır. Yüksek lisans eğitimini ise New York Seramik Koleji’nde 1978’de tamamlamıştır. Sanatçının John Elder Galeri, Helen Drutt Galeri, Rena Bransten Galeri gibi galerilerde gerçekleşen bireysel sergilerinin yanı sıra Amerika El Sanatları Müzesi Pensilvanya Güzel Sanatlar Akademisi, Cranbrook Sanat Müzesi gibi birçok yerde işleri sergilenmiştir.

Judy Moonelis, “touch portrait loop”, karışık teknik

MONGRAIN Jeffrey, 1956-

1978’de lisans eğitimini Minnesota Üniversitesi’nde tamamlayan sanatçı, 1981’de de Southern Illinois Üniversitesi’nde masterını tamamlamıştır. Tampa Müzesi, Leubsdorf Galeri, Thessaloniki Fotoğraf Müzesi, Monmouth Müzesi, San Antonio Sanat Müzesi, Icheon Müzesi, Favardin et de Verneuil Galeri gibi çeşitli müze ve galerilerde sanatçının işleri izleyiciyle buluşmuştur.

Jeffrey Mongrain, “Faith”

PAUL Adelaide, 1961-

Lisans derecesini Alfred Üniversitesi’nde 1993’de tamamlayan sanatçı, Louisiana Devlet Üniversitesi’nde ise yüksek öğrenimini tamamlamıştır. Garth Clark Galeri’nde birçok kez işleri sergilenen sanatçı halen; akademik kariyerine devam etmekte, çeşitli okullarda ders vermektedir.

Adelaide Paul, “Dik Dik, Revised”

BUTTERLY Kathy, 1963-

New York’ta doğmuş, lisans öğrenimini 1986’da Moore College of Art and Design’da tamamlamış, ardından master derecesini Kaliforniya Üniversitesi’nden almıştır. Funk akımının öncülerinde Robert Arneson’un öğrencisi olan sanatçı renkli porselenler ile çalışır. İşleri genellikle; küçük ölçekli heykeller, cepheleri yeniden yorumlanmış kap formları, zengin renklerle bezenmiş ve birden fazla kez pişirilmiş yüzey uygulamalarından oluşur. Butterly’nin işleri Franklin Parrash Galeri, M.H. De Young Memorial Müzesi, het Kruithuis Müzesi, Mint El Sanatları ve Tasarım Müzesi gibi dünyanın çeşitli yerlerindeki müzelerde sergilenmiştir. Sanatçı halen New York’ta yaşamaktadır.

Kathy Butterly, ‘Hottening’, 2017
No Comments

Post a Comment